Kuru Temizleme

Bir kuru temizleme makinası, evlerde kullanılan çamaşır makinesi ile kurutma makinesi bileşimi bir makinadır. Giysiler, kuru temizleme makinesinin çekirdeğini oluşturan bir yıkama/santrifüj bölmesine (tambur olarak adlandırılır) konulur. Yıkama bölmesi, dış bir bölme içinde dönen yatay ve delikli bir tambur içerir.

antalya-kurutemizleme

Yıkama işlemi sırasında, tambur bölme yaklaşık olarak 1/3 oranında çözücüyle doldurulur ve dönerek çamaşırları altüst eder. Bu esnada kuru temizleme makinası tamburundaki çözücü sıcaklığı, 30 derecede muhafaza edilir. Normal bir yıkama işlemi, giysilerin tipine ve kirlenme derecesine bağlı olarak 10-15 dakika arasında yapılır. İlk beş dakika süresince çözülebilir kirler, perkloroetilen içinde çözünür ve çıkar. Yerleşmiş, zor kirlerin çözünmesi fazladan beş dakika kadar daha alır.

Yıkama işleminin sonunda, makine bir durulama işlemi başlatır ve kuru temizleme makinesine yüklenen giysiler yeni arıtılmış çözücüyle durulanır. Bu temiz çözücüyle yapılan durulama, kirlerin “kirli çözücüden” tekrar giysilerin yüzeyine emilmesinin yaratacağı renk atmasını engeller. Kuru temizleme makinası, durulama işleminden sonra santrifüj işlemini başlatır. Bu işlemde, tekrar kullanılmak üzere kuru temizleme çözücüsü geri kazanılır. Modern kuru temizleme makinaları, kullanılan çözücünün yaklaşık olarak %99,99’unu geri alır. Kurutma işleminde, giysiler tamburun içinde devir daim yapan bir sıcak hava akımında (60°C) altüst edilir ve santrifüj işleminden sonra kalmış olan kuru temizleme çözücüleri buharlaştırılır.

Dry Clean Shop Kuru Temizleme, elbiseleriniz için;

  • Kuru Temizlemede dünyaca ünlü BÖWE marka P12 serisi kuru temizleme makinesini,
  • Üstün kaliteli DOWPER marka kuru temizleme solventini kullanıyor.