Sıkça Sorulan Sorular


1 – Kuru temizleme uzmanına , ürünün lekesi hakkında bilgi vermek neden önemlidir?

Lekenin ne lekesi olduğu bilinerek en kısa sürede temizlemeye getirilmesi lekenin çıkma ihtimalini arttıracaktır. Ayrıca lekenin bilinmesi, lekenin cinsine uygun leke çıkarıcı kimyasal kullanılabilmesi açısından da çok önemlidir.2 – Ürün üzerindeki temizleme talimatlarına uyulmasına rağmen meydana gelen problemlerden kim sorumludur?

Temizleme talimatları, tüketicilerin ve kuru temizleme firmalarının, ürünlerin temizlenmesi için takip etmesi gereken yolu gösteren bir rehberdir. Tekstil üreticileri imal ettikleri ürünleri yıkama, kuru temizleme, renk haslığı ve çekmezlik testi gibi bir takım testlere tabi tutmalı ve bunların sonucuna göre en uygun temizleme metodlarından en az birini etiket talimatında belirtmek mecburiyetindedirler. Ayrıca temizleme ve bakım talimatında ürüne zarar verebilecek temizleme yöntemleri konusunda da uyarılar olmalıdır. Üretici firmalar, ürünlerde bu talimatların bulunmasından ve ürün üzerinde bulunan yazılı talimata göre yapılan temizleme işleminin sonuçlarından sorumludurlar. Temizleme ve bakım talimatında kuru temizleme tavsiye edilmesine rağmen, yapılan kuru temizleme sonucunda üründe herhangi bir problem oluşursa, kanunlarda belirtildiği gibi sorumluluk gerekli testleri yapmadan temizleme talimatını koyarak ürünü piyasaya arz eden üretici firmanındır. Giysinizi satın alırken temizleme ve bakım talimatının olup olmadığını kontrol edin. Temizleme talimatını okuyun ve talimatta tavsiye edildiği gibi işlem yapın.3 - Lekelere neden garanti verilemiyor?

Hiçbir profesyonel kuru temizleme işletmesi, lekeye müdahalede bulunmadan lekenin çıkıp çıkamayacağı konusunda garanti veremez. Başarılı leke çıkarma, önemli ölçüde kumaşın cinsi, ürün üzerinde kullanılan boyanın dayanıklılığı, lekenin doğası, kumaş üzerinde lekenin kalma süresi ve aldığı suni veya doğal ışık gibi birçok etkene bağlıdır.

Kuru temizleme konusunda uzman ekibimiz özel kimyasalları, ekipmanları, tecrübe ve eğitimler ile bir çok lekeyi çıkarabilmektedirler. Fakat yapılan bütün müdahalelere rağmen bazı lekeler yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü kumaştan arındırılamamaktadır.4 - Kuru temizlemenin sulu yıkamaya göre avantajları nelerdir?

Kuru temizlemenin en önemli avantajı, giysilere zarar vermemesidir. Oysaki su yıpratıcı bir etkiye sahiptir. Su ile yıkama sonucunda zamanla giysilerin orijinal halinin bozulduğu, kumaş doku ve gözeneklerini yıprandığı gözlemlenmiştir. Kuru temizleme, giysilerin özelliklerini bozmadan koruyarak temizlediği ve giysilerin ömrünü uzattığı için tercih edilmektedir. Ayrıca leke çıkarmaya yönelik kullanılan özel kimyasallar sayesinde kuru temizleme, leke çıkarmada kullanılan en etkili yöntemdir.5 - Temizleme (Bakım) talimatları neden önemlidir?

Türkiye' deki tekstil ürünleri imalatı ve satışı ile ilgili yasalar, tüm tekstil ürünlerinin üzerinde, bu ürünlerin en uygun şekilde nasıl temizleneceğini belirten temizleme ve bakım talimatlarının ürünün üzerinde bulunması zorunluluğunu getirir. Temizleme talimatı etiketi kolayca bulunabilen bir yere konulmalı ve üründen ayrı olmamalıdır.

Etiket talimatında "kuru temizleme" yazısı veya P(Percloretilen) işareti olması; kumaş, boya aksesuar, astar, kullanılan iplik, süsler, düğmeler gibi giysiyi oluşturan tüm parçaların kuru temizlemeye uygunluğunun üretici firma tarafından garanti edildiği anlamına gelmektedir. Düğme, boncuk, fermuar sim v.b gibi aksesuarlar temizleme işlemi sırasında kalitesinden dolayı ender de olsa zarar görebilmektedir. Bu tip durumlarda ürünü bu aksesuarlarla satışa sunan firma sorumludur.6 - Minimum sipariş tutarı var mı?

Kapıya serviste minimum sipariş tutarı liste fiyatlarımız üzerinden 50 TL’ dir.7 - Giysilerimi kuru temizleme firmasının verdiği ambalajda saklayabilir miyim?

Bizim naylon ambalaj paketlerimiz giysilerinizi evinize götürene kadar en iyi şekilde korumak içindir. Giysilerinizi en sağlıklı şekilde açık olarak ya da elbise torbalarında saklayabilirsiniz.8 – Sezon bitiminde giysilerimi neden temizleterek kaldırmalıyım?

Giysi dolabının havasız kalması, sıcaklığı, aldığı doğal ve suni ışık en kolay çıkarılabilecek leke ve kirlerin bile dolap içinde lekenin sabitleşmesine neden olabilecektir.

Ayrıca leke ve kirlerin giysilerinizin üzerinde uzun süre kalması, kir ve lekelerin sabitleşmesine neden olur. Kirler ve lekeler uzun süre elbisenin üzerinde kaldığında kumaş dokularında oksidasyon olabilir ve lekeler çıkması imkansız hale gelebilir. Giysileriniz kirlendiğinde veya lekelendiğinde en kısa zamanda temizletmenizi tavsiye ediyoruz.9 – Sık-sık kuru temizleme yaptırmak giysilerin ömrünü nasıl etkiler?

Kuru temizlemede kullanılan percloretilen solventi kumaşa suyun verdiğinden çok daha az zarar verir. Sonuç olarak ta sık kuru temizleme yaptırmak giysinizin ömrünü kısaltmaz aksine uzatır.